Dubrownik jest zgodnie uznawany nie tylko za najpiękniejsze miasto Chorwacji(a przy okazji jej najważniejszy kurort turystyczny), ale także za jedno z najbardziej czarownych miejsc tej części Europy. Kiedy pierwszy raz wybierałem się do Chorwacji, miałem pewne zastrzeżenia, w stosunku wszystkich superlatyw, w jakich moi znajomi wypowiadali się o Dubrowniku. Na miejscu jednak okazało się, że nie tylko nie miałem racji: pochwały i zachwyty nad Dubrownikiem, jakich miałem okazję słuchać, były tak naprawdę jedynie bladym cieniem rzeczywistości.

Pomimo, że miasto będące największym ośrodkiem miejskim Dalmacji jest położone bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim, to nie znajdziemy tam zbyt wielu plaż. Te zaś, które istnieją, są kamieniste, dlatego zarówno do pływania w morzu jak i do samego chodzenia po plaży należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie(nie należy nastawiać się na to, że to po prostu zwykłe, skały, po których można w miarę normalnie chodziłem; sam zgrzeszyłem takim nastawieniem podczas mojego pierwszego pobytu w stolicy Dalmacji i skończyło się to nieprzyjemnymi ranami na stopach). Co cielawe, podczas pobytu w Dubrowniku możemy za niewielkie pieniądze wynająć jacht, co pozwoli nam zobaczyć masto z całkiem innej perspektywy, tzn z perspektywy otwartego morza. Wbrew pozorom, czarter jednostek jachtowych w Chorwacji wcale nie jest dużo droższy, niż koszt zakwaterowania w hotelu, zwłaszcza jeżeli podróżujemy nieco większą grupą(4-8 osób).

Dubrownik to jednak przede wszystkim miasto wielu zabytków a także intensywnego, nocnego życia. Pod pewnymi względami Dubrownik przypomina nasz Kraków: podobnie jak w Krakowie, niemal wszystkie znaczące zabytki Dubrownika są położone w obrębie Starego Miasta, które zachowało swój oryginalny wygląd sprzed paru stuleci. Na zwiedzenie zasługuje więc cały system fortyfikacji znajdujący się na Starym Mieście, ze szczegolnym uwzględnieniem dwóch miejsc, które akurat mnie wydały się szczególnie urokliwe, a mianowicie dwóch imponujących fortów obronnych, z których rozciąga się widok na Adriatyk, czyli fortu Lovrijenac oraz fortu Revelin. Oprócz licznych, klimatycznych knajpek i lokali(które, oczywiście, koniecznie trzeba odwiedzić) na naszą uwagę w Dubrowniku zasługuje również kolejka linowa(możemy z niej podziwać niezwykły pejzać, jaki tworzy skaliste miasto wtopione w Adriatyk) a także imponujące muzeum Rector’s Palace, w ktorym znajdziemy wiele interesujących zbiorów, nie tylko dzieł sztuki ale również eksponatów z innych dziedzin.

 

Wyciąg w języku angielskim:

Endless things present at Dubrovnik made us to have more pleasure and delights. We stunned in front of the clear blue sea and it offered a cool breeze in summer season. We used the boat rental facility to reach Dubrovnik and it was striking boat ride. Nautika is filled with two panoramic terraces which are outside the Pile Gate. We had a dinner by enjoying the beauty of Pile Gate from a short distance. Customer-friendly services in restaurant made us to feel free and delight while having dinner with our entire family.

Ancient city walls in Dubrovnik made us to say wow what a beautiful historical structural design. Walking the walls with our family was an amazing experience. Lots of places offered coffee and ice-cream at reasonable prices. We enjoyed a tasty and delicious ice-cream and our kids pleasured with the taste of ice-cream.

 

Na podstawie / On the base of: Pleasure yachting: Dubrovnik Pearl of Croatia