Mieszkanie w domu budzi w niektórych osobach lęk. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się być instalacja alarmowa. Dzięki niej każde wtargnięcie intruza na posesję kończy się włączeniem sygnału alarmowego. Poza tym w razie jakiegokolwiek zagrożenia zjawiają się wówczas pracownicy firmy ochroniarskiej. Systemy alarmowe są też nieocenione podczas dłuższych wyjazdów.

Można postawić zarówno na systemy alarmowe połączone z systemem monitoringu, jak i te funkcjonujące samodzielnie. W pierwszym przypadku włączenie się sygnału alarmowego jest sygnałem dla firmy ochroniarskiej do przyjazdu. W drugiej sytuacji sygnał budzi po prostu domowników oraz sąsiadów. Warto przy tym pamiętać, że firma ochroniarska nie powinna sama zakładać alarmów. Należy to zlecić komuś innemu.

Instalacja alarmowa powinna być włączana kiedy domownicy idą spać lub wychodzą, nawet na krótko, z domu. Podczas uruchamiania alarmu z trybu czuwania trzeba wyłączyć czujki znajdujące się w pomieszczeniach zajmowanych przez domowników oraz np. w łazienkach. Warto też pamiętać podczas wyboru firmy ochroniarskiej, że duże znaczenie ma ich dostępność i mobilność. Dobrze jest się zorientować ile fałszywych alarmów miesięcznie można wykonać itd. Niekiedy zdarza się bowiem, że domownicy sami włączają przypadkowo alarm.

Czujki alarmowe wchodzące w skład systemu alarmowego powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby widzieć wszystkie okna i drzwi. Czujek nie wolno oczywiście niczym zasłaniać. Z kolei centralki je uruchamiające powinny znajdować się przy drzwiach wejściowych oraz przy sypialniach. Dobrze jeśli posiadają specjalny przycisk alarmowy, który powiadamia o niebezpieczeństwie firmę ochroniarską, ale włącza alarmu zewnętrznego, który wówczas może ostrzec intruza. Poza tym bardzo przydatnym urządzeniem jest pilot napadowy, który warto ze sobą nosić. Taki sprzęt zawsze musi znajdować się pod ręką.