Czym jest matriarchat? To po prostu ustrój społeczny oraz polityczny, w którym władzę mają kobiety. Podobno u początków ludzkości królował matriarchat, ale z czasem mężczyźni doczekali się swoich praw, by następnie zaczęły się o owe prawa ubiegać same kobiety. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o matriarchacie?

Osiadły tryb życia

Matriarchatem zajmowało się wielu teoretyków kultury i socjologów. Naukowcy wiążą powstanie matriarchatu z epoką archaiczną i rewolucją neolityczną. W okresie neolitu przewagę zyskały kobiety, gdyż zanikła rola mężczyzn myśliwych, a ważniejsza stała się uprawa roli, która kojarzona była z prokreacją. Rewolucja neolityczna skutkowała osiadłym trybem życia, wynalezieniem garncarstwa i tkactwa, eksplozją demograficzną i chowem zwierząt oraz właśnie uwydatnieniem roli kobiety.

Wydatny biust i duży brzuch

Pomimo, że we współczesnych społeczeństwach króluje patriarchat to znane są społeczności, w których rola kobiet jest zdecydowanie większa. Poza tym w przeszłości matriarchat mylony był z systemem pokrewieństwa matrylinearnym. Taki system panuje współcześnie nadal wśród ludów Na czy też Mosuo. Również matrylinearny system pokrewieństwa panuje wśród Tuaregów.

Dowodem na to, że w archaicznych czasach panował matriarchat jest wizerunek Wenus z Laussel oraz inne figurki pochodzące z epoki neolitu. Figurka ta przedstawia kobietę z wydatnym biustem i udami, dużym brzuchem oraz z zaznaczonym sromem. Taki ideał urody w tamtym czasie dowodzi, że wówczas pożądane były cechy kobiece. Znamienne jest też to, że figurek przedstawiających kobiety do dziś przetrwało około 30 tysięcy. Za to figurek mężczyzn jest znacznie mniej, bo około tysiąca. Dzisiaj mamy odwrotnie, bardziej pożądana jest męska sylwetka w typie chłopięcym, czego przykładem są modelki w typie androgenicznym i anorektycznym. Chociaż z drugiej strony taka sylwetka odchodzi powoli do lamusa i pojawia się nieśmiało moda na szerokie biodra. Może właśnie nadchodzi matriarchat?