Bezgraniczne zadłużanianie się nie jest możliwie i właściwie każdy student ekonomii doskonale o tym wie. Ba! Wie o tym praktycznie każdy rozsądny człowiek gdyż zwykła logika mówiże nie da się zbyt długo funkcjonować ponad stan gdyż ogromne zadłużenie do którego prowadzi życie ponad stan prędzej czy później w historii ekonomii zawsze kończyło się spektakularną klęską.

Z historii najnowszej wystarczy popatrzeć co się dzieje aktualnie w Grecji – w kraju który jeszcze trzy dekady temu rozwijał się świetnie później jednak przez wiele lat postanowiono po pierwsze żyć ponad stan udając że Grecję stać na taki stan rzeczy a po drugie wszelkie śmieci postanowiono zamiatać pod dywan. Greccy politycy nawet fałszowali dokumenty finansowe ukrywając prawdziwą wysokość deficytu finansów publicznych oraz prawdziwy poziom zadłużenia Grecji. Niektórzy mogą powiedzieć że właściwie nie ma problemu gdyż Grecja wcale nie zbankrutowała. Tak na prawdę Grecja już zbankrutowała. Jest finansowym trupem jakość życia obniżyła się drastycznie. Wzrosły podatki a zmalały transfery socjalne. I to w sposób drastyczny – podobnie zresztą jak emerytury. Jeśli to nie jest kryzysem to co nim jest Oczywiście w tym momencie Grecję podtrzymują przy życiu dwa czynniki.

Pierwszy to fakt bycia w strefie Euro. Grecja jest na tle całej gospodarki Unii Europejskiej dosyć małym rynkiem i jej sytuacja finansowa tylko nieznacznie zmniejsza kurs walutowy Euro. Jeśli jednak Grecja nadal by miała drachmę to jej kurs byłby aktualnie na dramatycznie niskim poziomie. Puki co Euro jest skuteczną kroplówką – ale oczywiście do czasu gdyż niemal pewne jest że Grecja nigdy nie spłaci swojego zadłużenia i prędzej czy później będzie musiała oficjalnie ogłosić bankructwo co oczywiście będzie miało swoje dalsze konsekwencje dla gospodarki Grecji. Drugą kroplówką dla Grecji jest bez wątpienia to iż Niemcy za pośrednictwem Unii Europejskiej pompują co chwilę ogromne transze europejskiej waluty która oddala widmo bankructwa. Nie jest to oczywiście pomoc charytatywna gdyż Niemcy po prostu skupują Greckie obligacje które były własnością Niemieckich banków – gdyby nie to banki również miały by niewesołą sytuacją ekonomiczną. Na przykładzie Grecji i innych krajów które zadurzają się ponad miarę doskonale widać że zadłużanie się ponad miarę praktycznie bez końca nie prowadzi do niczego dobrego. Polityka Europejska powinna być prowadzona w ten sposób aby móc jak najszybciej wpłynąć na inne państwa z Europy żeby ograniczyły maksymalnie swój deficyt budżetowy jeszcze bardziej biorąc przykład z takich krajów jak Niemcy czy też Wielka Brytania które zakazały tworzenia deficytów budżetowych.