Utrata włosów to bardzo wstydliwa dolegliwość dla każdego człowieka niezależnie od wieku. W końcu zdrowe i mocne włosy dodają atrakcyjności, a co za tym idzie pewności siebie. Niestety w wyniku pewnych czynników czasami musimy zmagać się z chorobami skóry głowy, do których należy chociażby łysienie plackowate, czyli jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Pojawia się zwykle u młodych ludzi, a nawet dzieci, szacuje się że około 60 proc. osób cierpiących na ten rodzaj łysienia ma mniej niż 30 lat. Jak można radzić sobie z tą dolegliwością?

Charakterystyka i przyczyny

Łysienie plackowate jest autoimmunologiczną chorobą, w której organizm atakuje własne mieszki włosowe. Ten rodzaj łysienia charakteryzuje się tworzeniem rozległych plam na głowie, podobnych kształtem do placków, które powstały przez wypadanie włosów. Takiego rodzaju ogniska mogą powstać nie tylko na skórze głowy, ale również w jakimkolwiek innym owłosionym miejscu ciała człowieka. Za przyczynę łysienia plackowatego często uznaje się stres, jednakże może mieć ono również podłoże dziedziczne. Ponadto łysienie plackowate może być również spowodowane zaburzeniami naczyniowymi w obrębie skóry głowy.

Zastrzyki sterydowe

Stosowanie zastrzyków sterydowych jest jedną z metod leczenia łysienia plackowatego. Wstrzykiwanie sterydów w miejsca łysych placków na skórze głowy może zakłócić miejscową reakcje immunologiczną, która występuje w tym rodzaju łysienia. Dzięki takiemu zabiegowi włosy będą mogły normalnie funkcjonować, a ponadto zostanie pobudzony ich odrost. Ten rodzaj leczenia nie jest jednak zalecany w przypadku rozległego łysienia.

Stosowanie suplementów

Odpowiednio dobrane suplementu z całą pewnością wzmocnią i zregenerują organizm. Oczywiście tego typu metoda nie wyleczy łysienia plackowatego, ale może wspomóc inne rodzaje leczenia. Analiza pierwiastkowa włosów może być pomocna w przypadku kłopotu z doborem odpowiednich suplementów.

Terapia trychologiczna

Prawidłowo dobrana terapia trychologiczna może pomóc nie jednej osobie zmagającej się z łysieniem plackowatym. Ten rodzaj leczenia charakteryzuje się intensywną stymulacją skóry głowy oraz pobudzeniem mieszków włosowych do aktywności. W trakcie takiej terapii stopniowo aplikowane są preparaty DrHair o różnym stężeniu aktywnych składników, do których zaliczamy chociażby crexepil, palmę sabałową, czy cegabe.  Leki są aplikowane w taki sposób, że skóra głowy nie uodporniła się na żaden z nich, a ciągle aktywnie na nie reagowała.

Minoksydyl

Płyny oparte na minoksydylu to środki często polecane przez dermatologów w leczeniu łysienia plackowatego, ponieważ mają za zadanie pobudzać włosy do wzrostu. Aplikacja roztworów z minoksydylem opiera się na wcieraniu leku w chore miejsca dwa razy dziennie. Do skutków ubocznych stosowanie tego typu leków należą: zaczerwienienie skóry oraz jej łuszczenie.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to rodzaj zabiegu, który osoby cierpiące na łysienie plackowate muszą wykonać samodzielnie w domu. Polega on na systematycznym nakłuwaniu skóry głowy specjalnym, indywidualnie dobranym do pacjenta wałeczkiem, na którym zostało umieszczonych 540 mikroigiełek. Terapia ta ma na celu zwiększenia ukrwienia skóry głowy, które powoduje większych dopływ substancji odżywczych do włosów. Dzięki temu mają one szanse na odrost.