Pobyt w źle wietrzonych pomieszczeniach wywołuje zmęczenie i bóle głowy. Taki same objawy może wywołać podróż samochodem wyposażony w układ klimatyzacji. Jeśli nie będziemy regularnie odkażali układu klimatyzacji z kanałów wentylacyjnych zaczną wydobywać się nieprzyjemne zapachy. W układzie nagromadzą się także chorobotwórcze bakterie, grzyby i wirusy. Stąd już tylko krok do bólu głowy i zmęczenia. Regularne odkażanie klimatyzacji przy pomocy ozonatorów (zwanych także generatorami ozonu) pomoże nam w skutecznym pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów i chorobotwórczych mikrobów.

Co to za związek – ozon?

W skład ziemskiej atmosfery wchodzi nie tylko azot i tlen, ale także gazy szlachetne oraz bardzo niewielkie ilości innych gazów. Wśród nich jest także ozon – alotropowa odmiana tlenu. W atmosferze ziemskiej występuje on w śladowej ilości, jednak gdyby go nie było, życie na Ziemi przestałoby istnieć. Życiodajne promieniowanie słoneczne jest bowiem także szkodliwe, jego częścią jest promieniowanie UV, które jest bardzo groźne dla organizmów żywych. Przed tym promieniowaniem chroni nas właśnie ozon. Powstaje on na skutek promieniowania nadfioletowego. Jego energia sprawia, że dwuatomowe cząsteczki tlenu rozpadają się na pojedyncze atomy. Mogą się one połączyć z cząsteczkami dwuatomowymi tworząc trójatomowe cząsteczki ozonu. Trójatomowe cząsteczki ozonu mogą powstać także pod wpływem wyładowań atmosferycznych. Są one nietrwałe, reaktywne. Mogą rozpadać się na pojedyncze atomy tlenu i tlen dwuatomowy. Ozon ma bardzo silne właściwości dezynfekujące. Niszczy bakterie, wirusy, alergeny, pleśnie. Właściwości ozonu wykorzystuje przemysł spożywczy, motoryzacyjny oraz różne gałęzie medycyny.

Ozonowanie klimatyzacji – skąd się bierze ozon?

Obecnie ozon może być wytworzony w sposób sztuczny. Służą do tego urządzenia zwane generatorami ozonu. W większości tych urządzeń ozon jest wytwarzany metodą wyładowań niezupełnych zwanych także wyładowaniami koronowymi. Właściwości tak wytworzonego ozonu są identyczne z tymi, które ma ten wytworzony przez naturę. Ozonowanie zabija bardzo szybko i skutecznie bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, alergeny. Neutralizuje także przykre zapachy: dymu nikotynowego, moczu, spalenizny. Obecnie nie znamy innego, równie skutecznego środka, jak ozon, który pozwoli na efektywne zdezynfekowanie klimatyzacji samochodowej.

Ozonowanie klimatyzacji – jaki ozonator kupić?

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej to konieczność. Dzięki ozonowaniu pozbędziemy się z auta przykrych zapachów (nie się ich uniknąć nawet przy regularnym sprzątaniu wnętrza pojazdu) i chorobotwórczych mikrobów. Odkażanie samochodu metodą ozonowania to sposób na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych. W zależności od tego, jakie mamy możliwości finansowe, ale też od tego, czy kupujemy generator ozonu do użytku domowego, czy też do profesjonalnego serwisu klimatyzacji samochodowej do wyboru mamy urządzenia o różnej mocy. Do użytku domowego wystarczy generator o wydajności 400 mg/h. W serwisie znacznie lepiej sprawdzają się generatory bardziej wydajne, czyli takie, których wydajność przekracza 1000 mg/h. Wytworzony w ozonatorze ozon rozproszy się w układzie klimatyzacji, skutecznie niszcząc bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie. Przy tym ozon usunie także brzydki zapach, który wydobywa się z kanałów wentylacyjnych. Zwiąże on także będące przyczyną alergii wziewnych pyłki chwastów, trawi drzew.

Czy odkażanie klimatyzacji ozonem jest bezpieczne?

Stężenie ozonu wytwarzane w ozonatorach jest niewielkie, zabieg ten jest w stu procentach bezpieczny. Oczywiście musi być wykonywany zgodnie z instrukcją dołączoną do ozonatora. Zabieg przeprowadza się przy zamkniętych oknach i drzwiach, przed jego włączeniem (urządzenie włącza się automatycznie) musimy opuścić wnętrze samochodu, a po zakończeniu odkażanie niezbędne jest jego wywietrzenie. Charakterystyczny zapach ozonu całkowicie zniknie po trzech dniach od zabiegu ozonowania. Przestaniemy go wyczuwać.

Ozonowanie to obecnie najbardziej skuteczna metoda odgrzybiania samochodowej klimatyzacji.