Co roku końcówka kwietnia to gorączkowy czas dla dużej grupy pracowników. Wtedy jest końcówka okresu na obowiązkowe złożenie rozliczenia w US, które jest obowiązkowe dla każdego pracującego w Polsce. Nie złożenie rozliczenia w tym czasie wiązać się będzie przeważnie z finansową karą, a w skrajnym przypadku skończyć się może większymi konsekwencjami. Lecz dla licznych pracowników samodzielne wypełnienie PIT będzie tak skomplikowane, że zdecydowanie wolą zlecić to kompetentnemu księgowemu.

Jeszcze inni sami się rozliczają, a niezwykle przydatne będą w tym przeróżne aplikacje do wypełniania zeznań. Podając w oknie wyszukiwarki frazę PIT 2011 program dostaniemy linki do serwisów które zawierają instalacyjne wersje takich aplikacji. Po zgraniu na dysk trzeba aplikację zainstalować a później włączyć. Jeżeli wszystko pójdzie bez kłopotów, to możemy się zająć przygotowaniem naszego zeznania. Pierwszą sprawą, którą trzeba wykonać jest wybranie właściwego zeznania do wypełnienia. Na odmiennym będą się rozliczać właściciele firm, a na odmiennym indywidualne osoby, należy także wybrać listę załączników, jeżeli będą takie.

Po wybraniu wersji zeznania wpisujemy swoje potrzebne personalne dane, a w dalszej części musimy przejść do uzupełnienia swoich dochodów. Jeżeli wypełnimy wszystko wpiszemy, to aplikacja sama wyznaczy kwotę wymaganych podatków do przekazania do skarbówki. Wreszcie będziemy musieli złożyć swój podpis i zanieść albo wysłać zeznanie przed końcem kwietnia.