Kim tak na prawdę jest spekulant giełdowy? Otóż gracze giełdowi niezależnie czy jest co giełda walutowa giełda towarowa czy też giełda obligacji a może kontraktów terminowych dzielą się zasadniczo na dwa typy. Pierwszy z nich to gracze fundamentalni. Gracz fundamentalny potrafi bardzo długo trzymać przykładowo swoje akcje tak, aby nabrały one wartości zgodnie z tym, co przewidział wcześniej gracz fundamentalny. Dokładnie analizował on strukturę firmy poziom zarządzania szanse i zagrożenia prowadzonego projektu i uznał, że spółka w długim terminie powinna zdecydowanie zyskać na wartości i kupuje jej akcje w oczekiwaniu na zysk. Natomiast gracz zwany spekulantem kupuje akcje na podstawie analizy technicznej rynku, czy też po prostu próbuje odgadnąć w jakim kierunku pójdzie rynek.

Graczy spekulujących charakteryzuje bardzo często to że preferują oni raczej krótkoterminowe szybkie transakcje na końcu których ma się pojawić zysk. Ogromny procent graczy giełdowych to po prostu spekulanci, a duzi gracze giełdowi często celowo manipulują rynkiem na przykład akcji, aby wprowadzić innych graczy w błąd i w odpowiednim momencie zdyskontować swoje niecne zamiary. Spekulacja jest bez wątpienia bardzo negatywnym zjawiskiem w ekonomii a rosnące możliwości finansowe spekulantów mają bardzo negatywny wpływ na giełdę mogą oni w prosty sposób doprowadzić do paniki na rynku a konsekwencje tego typu działań mogą być na prawdę bardzo poważne. Co ciekawe spekulacja prawie wszędzie na świecie jest legalna gdyż tak na prawdę oznacza ona zwykłą umowę kupna sprzedaży. Mimo to rządy wielu krajów próbują z nią walczyć.

Bardzo dobrym sposobem na walkę ze spekulacją było by wprowadzenie podatku Tobina, jednak rządy wielu krajów niestety bardzo wyraźnie przegrywają walkę z lobbystami finansowymi którzy mają niespotykaną wręcz siłę przebicia.