Wiele kobiet odkłada nie tylko pierwszą wizytę u ginekologa. Dla wielu badanie ginekologiczne jest bardzo krępujące, stąd też ciągłe odkładanie wizyty. Szczególnie wiele wątpliwości pojawia się w związku z wizytą podczas miesiączki.

 

Czy wizyta podczas miesiączki jest możliwa?

Zdecydowanie najlepiej jest umawiać się na wizytę u ginekologa już po zakończeniu miesiączki. Pierwsze dziesięć dni od jej zakończenia są najbardziej optymalne. Mamy już za sobą zespół napięcia przedmiesiączkowego, a nie pojawiają się jeszcze dolegliwości, które mają związek z jajeczkowaniem. O wiele łatwiej jest też zbadać piersi w ciągu pierwszych dziesięciu dni od zakończenia miesiączki. Po miesiączce w tkance, z której jest zbudowany gruczoł sutkowy nie ma zgrubień, stąd też ich badanie po zakończeniu okresu jest bardziej wiarygodne.

 

Czy podczas miesiączki można wykonać cytologię?

Mimo że wizyta u ginekologa podczas miesiączki jest możliwa, to jednak w jej trakcie nie pobiera się wymazu do wykonania cytologii. Jej wynik nie będzie bowiem wiarygodny, badanie trzeba będzie wykonać powtórnie.

 

Czy w trakcie miesiączki można wykonać kolposkopię?

Badanie to jest wykonywane u kobiet, których wyniki cytologii nie są jednoznaczne. Jest bezbolesne, nie wymaga żadnych specjalnych przygotować. Nie wykonuje się go jednak podczas miesiączki.

 

Czy są sytuacje, kiedy wizyta podczas miesiączki jest wskazana?

Miesiączka jest idealnym terminem w sytuacji, kiedy planujemy założenie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. Także na jej usunięcie powinnyśmy się zgłaszać w trakcie menstruacji. W trakcie okresu możemy zgłosić się na wykonanie USG przezpochwowego.

 

Kiedy nie należy zwlekać z wizytą?

Nie warto odkładać wizyty kontrolnej u ginekologa, kiedy mamy krótkie krwawienie, które następnie zamienia się w plamienie. W takiej sytuacji warto zrobić przede wszystkim test ciążowy. Zdarzają się kobiety, które mają skąpe krwawienia do końca pierwszego trymestru ciąży. Jeżeli test potwierdzi ciążę – nie zwlekaj tylko umów się na wizytę u ginekologa na najbliższy możliwy termin. Krwawienie w terminie miesiączki może bowiem świadczyć o tym, że ciąża rozwija się poza jamą macicy. Stąd też pilna konsultacja jest niezbędna.

 

Jak się przygotować do wizyty?

W ciągu trzech dni przed planowaną wizytą nie należy stosować dopochwowych środków antykoncepcyjnych ani też leków w postaci globulek. Kilak dni przed wizytą nie stosujemy również irygacji pochwy. W dniu badania okolice intymne myjemy nie używając żelu ani innych preparatów do higieny intymnej. Przed wejściem do gabinetu opróżniamy pęcherz. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wiemy, że w trakcie wizyty czeka nas USG przez powłoki brzuszne. Wtedy nie tylko nie powinnyśmy opróżniać pęcherza, ale wypić około litra płynów.

Wizyta u ginekologa zawsze krępuje kobiety. Zdecydowanie najwięcej kontrowersji wzbudza wizyta podczas miesiączki. Jeżeli jest taka konieczność lub wskazanie (założenie wkładki antykoncepcyjnej), wizyta może odbyć się także w jej trakcie. Nie ma konieczności depilowania okolic intymnych.