Polska Ekstraklasa ma zarówno wielkich zwolenników i fanów, jak i przeciwników, którzy uważają ją za mało profesjonalną i o zbyt niskim poziomie. To jednak liga, która ma największą ilość fanów w Polsce (w końcu „Łączy nas piłka”) i bez wiedzy o niej nie warto rozpoczynać rozmowy o piłce nożnej.

Szybkie początki

Ekstraklasa to nazwa najwyższej w hierarchii ligi klubowej piłki nożnej w Polsce. Chociaż I liga i piłka nożna w naszym kraju w ogóle miały swój początek na początku XX wieku, sama nazwa zaczęła funkcjonować dopiero od 2005 roku jako Orange Ekstraklasa. Nazwy dalszych lig mogą być nieco mylące, ponieważ niżej w hierarchii od Ekstraklasy jest… I liga, która w praktyce jest drugą w ważności ligą w kraju, później II liga itd.

Sam początek ligi piłki nożnej w Polsce przypada na rok 1927 – pierwszym Mistrzem Polski została Wisła Kraków.

Dwie grupy, 16 drużyn

W ramach Ekstraklasy mecze w trybie „każdy z każdym” rozgrywa 16 zespołów z całej Polski. Sezon dzieli się na dwie rundy: jesienną i wiosenną z przerwą świąteczną wypadającą od połowy grudnia do lutego. Po zakończeniu sezonu zasadniczego, który trwa 30 kolejek, tabela dzielona jest na dwie grupy: mistrzowską i spadkową, a suma punktów, które zespoły zdobyły do tej pory dzielona jest na pół (zaokrąglając w górę).

W grupie mistrzowskiej zespoły walczą o zdobycie Mistrzostwa Kraju i awans do europejskich pucharów (czyli gry w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy), które gwarantuje zajęcie miejsca na podium ligi (wyjątkowo do gry w pucharach może dostać się zespół z 4 miejsca, jeżeli jeden z zespołów 1-3 zdobył w tym samym sezonie Puchar Polski). W grupie spadkowej zespoły z miejsc 9-16 walczą o pozostanie w lidze na kolejny sezon. Do niższej ligi spadają dwie najsłabsze drużyny.

Podział na grupy stosowany jest dopiero od sezonu 2013/2014 i ma na celu podniesienie emocji widowiska piłkarskiego, jakim jest Ekstraklasa.

Najlepsi z najlepszych

Wśród najlepszych zespołów, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe sezony Ekstraklasy, znajdziemy przede wszystkim Górnik Zabrze i Wisłę Kraków, które są najbardziej utytułowanymi zespołami w kraju, dzięki zdobyciu kolejno 14 i 13 Mistrzostw Polski. „Świeższym” klubem jest Wisła, która połowę swoich trofeów zdobyła już po 2000 roku.
Najlepszym strzelcem Ekstraklasy, póki co niedoścignionym, jest Ernest Pohl, który grał dla Górnika Zabrze i Legii Warszawa. Najlepszym strzelcem Ekstraklasy, w tzw. Klubie 100, a który gra do tej pory jest Paweł Brożek, który występuje w barwach Wisły Kraków.

Najlepszy strzelec

W ostatnim sezonie był nim Nemanja Nikolić z Legii Warszawa, który w ciągu całego sezonu trafił do bramki aż 28 razy (dla porównania, najlepszy strzelec rok wcześniej zanotował 20 bramek, a trzy lata wcześniej jedynie 14). Obecnie na prowadzeniu klasyfikacji znajduje się Marcin Robak z Lecha Poznań.

Nie jest zarządzana przez PZPN

Wydawać by się mogło, że najwyższa liga piłkarska w kraju będzie podlegać pod Polski Związek Piłki Nożnej. Nic bardziej mylnego. Od 2005 roku zarządzanie Ekstraklasą przejęła spółka Ekstraklasa S.A., która zrzesza delegatów PZPN oraz przedstawicieli wszystkich 16 klubów, które aktualnie występują w rozgrywkach tego szczebla.

 

Więcej sportowych faktów w serwisie www.laczynaspasja.pl