Kupienie własnego mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, w końcu będą to ściany, w których możemy spędzić resztę życia i wychowywać dzieci. Dlatego przeglądając liczne ogłoszenia warto dokonać wnikliwego researchu, który pomoże nam w określeniu wad i zalet każdego wybranego mieszkania. Deweloperzy prześcigają się w walce o uwagę potencjalnych klientów, więc warto zwrócić szczególną uwagę na pewne elementy, które pojawiają się w trakcie zakupu mieszkania.

Zanim jednak zaczniemy rozglądać się za mieszkaniem, najważniejszą czynnością jest sprawdzenie zdolności kredytowej. To ułatwi nam brylowanie wśród ofert, ponieważ będziemy wiedzieli, na co nas stać.

Krok pierwszy – wybieramy nieruchomości

Kiedy już wiemy, w jakich kwotach możemy szukać przyszłego mieszkania warto przeszukać Internet pod kątem oferowanych mieszkań. Wybierając je zwróćmy uwagę na podstawowe elementy, które są istotne – czyli komunikację (dostępność autobusów, tramwajów, metra), czas przejazdu do centrum miasta (lub do pracy, szkoły – w przypadku dzieci) i z powrotem w różnych porach dnia. Warto zorientować się również w infrastrukturze, tej, która już jest i tej, która ma powstać – ważne będą tutaj sklepy, szkoły i przedszkola, usługi (na przykład fryzjer, szewc), a także dostępność lekarzy i apteki. Sprawdźmy również, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego dla tego regionu przygotowane przez miasto – na przykład mieszkańcy Bemowa czy Targówka w najbliższym czasie otrzymają linię metra.

Przy wyborze samego mieszkania zwróćmy oczywiście uwagę na metraż, ilość pokoi, piętro – mieszkanie powinno być dostosowane do naszych potrzeb, zarówno teraźniejszych jak i przyszłych. Musimy w tym względzie myśleć strategicznie.

Krok drugi – inwestycje

Nie bójmy się sprawdzić inwestycji i doświadczenia dewelopera. Poczytajmy opinie o wcześniejszych inwestycjach, poprośmy również o wgląd do dokumentacji, która powie nam, między innymi, o tym, jakie doświadczenie ma deweloper, jaki jest status prawny działki (czy taki budynek w ogóle mógł na niej stanąć!), czy w okolicy planowane są inne inwestycje budowlane (nie chcielibyśmy, żeby piękny widok z okna zasłonił nam kolejny blok) oraz jaki jest termin ukończenia budowy i przeniesienia prawa do własności.

Mamy również prawo do wglądu w dokumentację danego mieszkania. To powinno dać nam pojęcie o ryzyku inwestycyjnym i atrakcyjności danej lokalizacji i samego lokum.

Negocjacja warunków i umowa przedwstępna

Jeśli już zdecydujemy się na mieszkanie możemy spróbować negocjować z deweloperem warunki kupna mieszkania. Może uda nam się obniżyć nieco koszt kupna, wynegocjować tańsze miejsce parkingowe albo możliwość ingerencji w wykończenie.

Kiedy wszystko jest już ustalone możemy podpisać umowę przedwstępną, w której znajdują się między innymi takie zapisy jak: cena nieruchomości, terminach zapłaty zadatku i transz, terminie przekazania lokalu i zakończenia inwestycji oraz ewentualnych skutkach przedłużenia się terminu oddania mieszkania.

Obiór mieszkania i podpisanie umowy

Po zakończeniu budowy możemy odebrać nasze mieszkanie. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie mamy żadnych zastrzeżeń podpisujemy umowę ostateczną, która przekazuje własność mieszkania na nas.

 

Artykuł opublikowane dzięki uprzejmości developera Lazurowa168 z Warszawy