Słabsze chwile oraz kryzysy w związkach są na porządku dziennym. Jednakże nie zawsze są to błahe sprzeczki dnia codziennego. Często zdarza się, że współmałżonkowie dokonują niewybaczalnych błędów, od których nie ma odwrotu i żadne czułe przeprosiny w tej sytuacji nie pomogą. Wówczas może się okazać niezbędny rozwód.

Rozwody w dzisiejszych czasach są czymś normalnym, nikogo już nie dziwi rozstanie się dwóch osób, którzy przecież jeszcze do tej pory dzielili ze sobą życie. Powody są przeróżne, jednak gdy zacznie się brać taką ewentualność pod uwagę, trzeba wiedzieć jakie kroki należy przedsięwziąć, co zrobić, aby się rozwieść.

Etapy rozwodu
Przede wszystkim, na samym początku dwójka małżonków powinna przezwyciężyć wszelkie negatywne emocje i wspólnie podjąć wyważoną decyzję. Nie można tego załatwiać przez Internet albo telefonicznie, konieczne jest spotkanie się w cztery oczy. Chęć zemsty i upokorzenia partnera tylko przedłuży czas całego procesu rozwodu, a do tego przysporzy wiele problemów i nerwów. Tematy, które należy rozważyć podczas takiego spotkania to głównie dobro dzieci, (jeśli małżeństwo je posiada), ustalenie spotkań z obojgiem rodziców, a także rozporządzenie majątku.

Kolejnym punktem jest skrupulatnie napisany pozew rozwodowy. Musi on zawierać zarówno wszelkie niezbędne warunki pisma procesowego, jak i załączniki. Poprawnie napisany pozew jest kluczowy do szybkiego i bezproblemowego rozwodu. Wówczas można uniknąć wezwań do ewentualnego uzupełniania błędów formalnych. Wzór takiego pozwu można znaleźć w Internecie (wraz z instrukcją jego wypełnienia), lecz bezpieczniej jest zdać się na pomoc profesjonalisty, który w razie problemów pomoże poprawnie go uzupełnić. Podczas wnoszenia pozwu rozwodowego do sądu, należy uiścić opłatę sądową.

Aby rozwód mógł dojść do skutku musi być całkowita zgodność małżonków i obustronna, dobrowolna chęć rozwiedzenia się. Oczywiście istnieją sytuacje, w których sąd zgadza się na rozwód pomimo braku aprobacji jednej ze stron. Jednakże wówczas proces ten znacznie się wydłuża i sprawia dużo niepotrzebnych kłopotów. Dlatego, w miarę możliwości, partnerzy powinni zrezygnować z dochodzenia winy, ponieważ nierzadko się zgadza, że takie sprawy rozwodowe ciągną się przez ładnych parę lat. W takich sytuacjach małżonkowie starają się ze wszystkich sił dowieść swojej niewinności, a oczernić drugą stronę mówiąc, że to właśnie ona jest sprawcą rozpadu małżeństwa. Natomiast jeśli zgodnie będą żądać rozwodu, to jest możliwe, że zakończenie postępowania rozwodowego odbędzie się już na pierwszej (najdalej na drugiej) rozprawie.

Ostatnim etapem jest podział majątku. Najlepiej zrezygnować z sądowego podziału, ponieważ jest to kolejny element wydłużający proces rozstania. Partnerzy mogą z powodzeniem dokonać tego z pomocą notariusza. Rzecz jasna, uprzednio mają prawo się ze sobą porozumieć i uzgodnić wszelkie podziały. Wtedy wystarczy tylko spisać odpowiednie dokumenty i… rozejść się zaczynając życie od nowa.

Kancelaria Prawna WMC

ul. Wierzbowa 15
50-056 Wrocław
Tel. kom. 535 579 288
Strona www: Jak się rozwieść? – WMC.COM.PL